Stezka v oblacích/Sky Walk
Tipy na výlety
Délka: 25 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,5 h
Středně těžká
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Kolovna – Malá Morava – Červený Potok – Dolní Morava

Unikátní stavba pod vrcholem Slamník v areálu Dolní Morava nabízí výhledy do okolí na masív Králického Sněžníku, údolí Moravy nebo hřebeny Jeřábu a Orlických hor z výšky 55 metrů. Nahoru se dostanete po 710 metrů dlouhé lávce bez schodů, což umožňuje výstup i s kočárky. Informační tabule podél lávky informují o zajímavostech v krajině pod vámi. Vrátit se můžete po stejné trase, pro odvážnější je připraven sjezd 100 metrů dlouhým tobogánem. Ke Stezce se z Kolovny dostanete po turistické trase z Hynčic (15 km), při cestě z Dolní Moravy můžete využít lanovku s celoročním provozem.

OBČERSTVENÍ

Hotel Vista
Chata Slaměnka

VÝHLEDY

Dětský fun park
Bobová dráha
Adrenalin park

INFOCENTRUM

www.dolnimorava.cz

SERVIS
Termály Losiny
Tipy na výlety
Délka: 33 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,8 h
Středně těžká
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Kolovna – Hanušovice – Kopřivná – Rapotín – Velké Losiny

Nový termální park vznikl v lázeňském areálu ve Velkých Losinách. Na návštěvníky zde čekají vnitřní i venkovní bazény, tobogány a různé vodní atrakce, které nabízí vyžití pro celou rodinu i díky široké škále služeb. Chcete-li však spíše odpočívat, můžete vyzkoušet jednu ze sedmi druhů saun nebo si vybrat sportovní, energetickou nebo exotickou masáž. Využít lze také restauraci uvnitř parku. Návštěvu termálů lze spojit s prohlídkou Muzea ručního papíru nebo místního zámku, neblaze proslulého temnou historií čarodějnických procesů, popsaných v knize a filmu Kladivo na čarodějnice.

OBČERSTVENÍ

Samoobslužná restaurace v areálu
Restaurace Losín

VÝHLEDY

Státní zámek Velké Losiny
Dřevěný kostelík sv. Michaela v Maršíkově

INFOCENTRUM

www.termaly-losiny.cz

SERVIS
Rychlebské stezky
Tipy na výlety
Délka: 48 km
Stoupání: –
Celkový čas: 1 h
Středně těžká
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Kolovna — Staré Město Pod Sněžníkem — Branná — Lipová-lázně — Vápenná — Žulová — Černá Voda

Rychlebské stezky jsou unikátní bikovou oblastí, tvořenou více než 60 kilometry trailů, stezek a cest. Všechny trasy jsou rozdělené podle obtížnosti od základních pro začátečníky (Trail podél Černého potoka) po opravdu náročnou trasu Wales pro zkušené jezdce. Zajímavostí je trail SuperFlow, který patří mezi 7 nejlepších flow trailů na světě.

OBČERSTVENÍ

Bike café
Trail House
Na palubě Mikulovice

VÝHLEDY

Hrad Kaltenštejn
Jeskyně Na Pomezí
Nýznerovské vodopády

INFOCENTRUM

www.rychlebskestezky.cz

SERVIS

Trail house
Základna Rychlebských stezek

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník
Tipy na výlety
Délka: 37 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,8 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Chrastice – Staré Město – Šléglov – Vikantice – Branná – Ostružná – Lipová lázně – JeseníK

Priessnitzovy léčebné lázně leží ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2 km od města Jeseník v průměrné nadmořské výšce 620 metrů nad mořem. Jejich areál, citlivě zasazený do krajiny, tvoří dominantu širokého okolí a je odtud jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. Jsou zde mimořádně příznivé klimatické podmínky: ze tří stran, ze severu, západu a jihu je chrání vysoké hřebeny hor, pouze směrem na východ je údolí otevřeno do polských rovin. Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva.
Součástí prohlídkového okruhu je i Balneopark, který svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem. Je koncipován jako “vodní zahrada”, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Najdete v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i cvičení. Studená voda, slunce, pohyb a úprava životosprávy vrací lidem zdraví i dnes.

OBČERSTVENÍ

Restaurace Vila Elis
Restaurace Gemer
Vinotéka – zdravá kavárna

VÝHLEDY

Balneopark Vincenze Priessnitze
Fitpark
Gräfenberg Walking
Přírodní inhalatorium
Horské minikáry Ramzová

INFOCENTRUM

www.priessnitz.cz

SERVIS
Vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Tipy na výlety
Délka: 33 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,75 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Chrastice – Hanušovice – Jindřichov – Nové Losiny – Loučná nad Desnou (autem) – Kouty nad Desnou – Skiareál Kouty

Soustava dvou podzemní štolou propojených přehradních nádrží je unikátní stavbou nejen proto, že hrází horní nádrže zcela změnila panoráma jesenického hlavního hřebene. Elektrárna má tři “nej”: největší reverzní vodní turbínu v Evropě – 325 MW, největším regulovaný vodní elektrárenský spád v ČR 510,7 m a největší instalovaný výkon 2 × 325 MW. Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadily zcela zaslouženě mezi 7 největších divů České republiky. Od roku 2010 je impozantní horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná šestisedačkovou lanovkou z areálu v Koutech nad Desnou. Ta vás doveze na začátek 4,5 km trasy, kterou můžete absolvovat pěšky nebo na kole nebo využít minibusu, který na ní pendluje. K cestě zpátky mohou adrenalinoví nadšenci využít 16 km dlouhý sjezd na koloběžce z půjčovny pod hrází horní nádrže. Lze si domluvit i exkurzi do nitra Medvědí hory do samotné elektrárny, která je v ní umístěna. Vzhledem k zájmu o tuto zajímavou výpravu doporučujeme rezervaci s dlouhým časovým předstihem.

OBČERSTVENÍ

Restaurace Lyžárna
Penzion Trombly

VÝHLEDY

Vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Rozhledna U medvěda
Naučná stezka Rysí skála
Bikepark Kouty

INFOCENTRUM

www.dlouhe-strane.cz

SERVIS
Ruční papírna a muzeum papíru Velké Losiny
Tipy na výlety
Délka: 32 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,6 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Hanušovice – Kopřivná – Rejchartice – Rapotín – Velké Losiny

Unikátní manufaktura představuje vznik (ne)obyčejného papíru, provázejícího lidstvo už tisíce let. Návštěva ruční papírenské dílny zahrnuje jednak prohlídku Muzea papíru s ukázkami tradičních výrobků, asijských technologií i všemožných strojků a zařízení a také exkurzi do samotné manufaktury, kde příchozí na vlastní oči vidí míchání směsi v holandru, čerpání do kádí a následné snímání listů a jejich dokončení klížením a hlazením. Samotné Velké Losiny jsou také známy svými sirnými lázněmi a žerotínským zámkem s historií plnou nespravedlnosti a utrpení při čarodějnických procesech.

OBČERSTVENÍ

Restaurace Losín

VÝHLEDY

Státní zámek Velké Losiny
Dřevěný kostelík sv. Michaela v Maršíkově
Areál velkolosinských sirných lázní

INFOCENTRUM

www.muzeumpapiru.cz

SERVIS
Lipovské stezky
Tipy na výlety
Délka: 28 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,5 h
Středně těžká
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Kolovna — Staré Město — Branná — Ramzová — Lipová-Lázně

Pro koho jsou Rychlebské stezky příliš náročné, může zvolit Lipovské stezky. 8 kilometrů lehčích trailů naleznete u lázeňského městečka Lipová. Vyžití zde najdou především děti. O kvalitu těchto stezek se stará parta z Rychleb, takže se můžete spolehnout na příjemné poježdění.
Samotnou návštěvu Lipové můžete spojit s návštěvou muzea „vodního doktora“ a zakladatele místních lázní Johanna Schrotha. Tento konkurent a oponent jesenického Vincence Priessnitze upřednostňoval při léčbě místo vody víno, návštěva jeho muzea může být tedy zdrojem nečekaných zjištění. Pro porovnání léčebných metod se můžete vypravit do nedalekých lázní Jeseník.
Dětem se jistě zalíbí prohlídka lipovského Faunaparku, soukromé zoologické zahrady. Neméně zajímavá je i návštěva sbírky hudebních nástrojů ve Skilandu v sousední Ostružné.

OBČERSTVENÍ

Hotel Helios

VÝHLEDY

FaunaPark Horní Lipová

INFOCENTRUM

www.rychlebskestezky.cz

SERVIS
Město Králíky
Tipy na výlety
Délka: 28 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,5 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Kolovna – Chrastice – Podlesí – Malá Morava – Králíky

Městečko Králíky mezi masívy Králického Sněžníku a Suchého vrchu bylo významným střediskem těžby rud v 16. a 17. století. Od roku 1990 je jeho centrum městskou památkovou zónou se spoustou stavebních i uměleckých památek. V celoročně otevřeném Městském muzeu se můžete seznámit s historií, jejíž bohatství vznikalo díky rozvoji těžby, tkalcovství a také varhanářství. Při návštěvě města by neměla chybět procházka 1 kilometr dlouhou poutní alejí s Pašijovou cestou ke klášteru na Mariánské hoře. Pohnutou historii tohoto místa od jeho vzniku přes dobu, kdy v něm byl internační tábor řádových sester až po dokumentaci o stavu této jedinečné stavby v době, kdy byl v socialistické “péči”, můžete poznat při prohlídce kláštera.
Z Kolovny je možno si do Králík udělat příjemný celodenní cyklistický výlet pro celou rodinu po značených cyklotrasách.

OBČERSTVENÍ

Hotel Zlatá labuť
Penzion Na Červeném Potoce

VÝHLEDY

Klášter Hora Matky Boží
Rozhledna Val
Vojenské muzeum Králíky

INFOCENTRUM

www.kraliky.eu

SERVIS
Kralická pevnostní oblast
Tipy na výlety
Délka: 28 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,5 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Chrastice – Hanušovice – Malá Morava – Králíky (autem)

Pevnostní pásmo mezi kótou Maliník a Zemskou bránou. Dnes je již zahrnuto do projektu Králické pevnostní oblasti (KPO) a leží v Pardubickém kraji. Tvořilo jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic Československé republiky před II. světovou válkou. KPO je prostorem s nejvyšší koncentrací pozůstatků čs. pevnostního systému z let 1935-1938. Seznamte se s jeho zajímavou historií, navštivte zdejší muzea a památníky, putujte krásnou přírodou, využijte několika naučných stezek.

OBČERSTVENÍ

Kramářova Chata na Suchéch vrchu
Penzion Na čertovce Dolní Orlice

VÝHLEDY

Rozhledna na Suchém vrchu
Tvrz Bouda
Nučná stezka Betonová hranice
Vojenské muzeum Králíky

INFOCENTRUM

www.kpo1938.com

SERVIS
Vojenské muzeum Staré Město
Tipy na výlety
Délka: 7 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,17 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Chrastice – Staré Město

Milovníci novodobé historie by si neměli nechat ujít návštěvu Vojenského muzea ve Starém Městě pod Sněžníkem, které je věnované příběhu stálého opevnění československých hranic v letech 1935 až 1938. Expozice našla své místo v budově číslo 11 v areálu někdejších staroměstských kasáren a vznikla díky několika nadšencům z občanského sdružení Beton Bunker Club Kronfelzov, pečujících řadu let o některé stavby opevnění.

OBČERSTVENÍ

Penzion Kolovna

VÝHLEDY

Vojenské muzeum Staré Město
Staroměstský pevnostní okruh

INFOCENTRUM

www.opevneni-stm.cz

SERVIS
Muzeum pivovarnictví v Hanušovicích
Tipy na výlety
Délka: 14 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,25 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinou – Chrastice – Hanušovice

Hanušovická expozice odkrývá tajemství ryzího piva z hor od první várky v roce 1874 po dnešek. Nahlédnout pod pokličku tradiční výroby nejoblíbenějšího tuzemského nápoje může každý, kdo navštíví zdejší muzeum.

OBČERSTVENÍ

Pivovarská restaurace

VÝHLEDY

Pivovarské muzeum
Pivovar Holba

INFOCENTRUM

www.pivovarskemuzeum.cz

SERVIS
Pivovar Holba Hanušovice
Tipy na výlety
Délka: 14 km
Stoupání: –
Celkový čas: 0,25 h
Snadná
GPX STÁHNOUT

AUTEM: Hynčice pod Sušinu – Chrastice – Hanušovice

V překrásném prostředí jesenických hor se pivo vyrábí od roku 1874. Dnes zná značku Holba každý Čech a popularitu si získala i v zahraničí. Oceníte ji jako osvěžení po namáhavé horské túře i při dlouhých zimních večerech. Exkurze pro skupiny i jednotlivce, rezervace alespoň 7 dní předem nutná.

OBČERSTVENÍ

Pivovarská restaurace

VÝHLEDY

Pivovar Holba Hanušovice
Pivovarské muzeum

INFOCENTRUM

www.pivovarskemuzeum.cz

SERVIS